Kadınlarda Kanser Belirtileri

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Kadınlarda Kanser Çeşitleri ve Belirtileri

Kadın kanserleri kimi zaman kendi belli etsede kimi zaman sinsice ilerleyebilmektedir.Kanserler bazı hazarlar bırakabileceği gibi ölümede sebebiye verebilmektedir.Konumuzda sizlere kadınlarda oluşabilecek kanser çeşitlerini bu kanserlerin neler ve nasıl olduğunun kısa açıklamalarını yapacağız.Genel olarak kadınlarda çokça ön plana çıkan kanserler ise rahim ağzı gibi yumurtalık ve vajina kanserleri görülmektedir.İşte kadınları tehdit eden kanserler ve belirtileri.

Kadın Kanseri Belirtileri

1.Anormal vajinal kanama: menopoz sonrası çok az da olsa kanama olması normal değildir. Ayrıca adet döneminde çok kanama olması, adet dışı ve ilişki sonrası kanama olması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

2. Karın, bel ve kasıklarda ağrı: adet dönemi dışında geçmeyen karın ağrısı, rahim ve yumurtalık kanserlerinin habercisi olabiliyor.

3. Sindirim sistemine ait alışkanlıklarda değişiklikler: kabızlık, gaz, ishal, bulantı, hazımsızlık gibi şikayetler bağırsak üzerine basınç yapan karın içi kitlelerin göstergesi olabiliyor.

4. İdrar yollarına ait değişiklikler: sık sık idrara gitme, mesanede basınç hissi, idrar yapma zorluğu, karın içinde büyüyen bir kitlenin işareti olabiliyor.

5. Karında ele gelen şişlik, gaz, şişkinlik hissi ve bel ölçüsünde artma: yumurtalık kanseri ve karın içinde biriken sıvının belirtisi olabiliyor.

6. Genital bölgede geçmeyen yanma ve kaşıntı: genital bölge derisinde ortaya çıkan renk değişiklikleri, yaralar ve kabarıklıklar dış genital kanserle ilişkili olabiliyor.

7. Genital akıntı: kanlı, koyu ve kötü kokulu akıntı genellikle bir enfeksiyonu göstermekle beraber, rahim ve rahim ağzı kanserinin de belirtisi olabiliyor.

8. Bacaklarda şişme: bacakta neden olmaksızın ortaya çıkan şişme, beraberinde genital akıntı ve ağrı, rahim ağzı kanserinin işareti olabiliyor.

9. Doğum ve düşüğü takip eden anormal kanamalar: gebelik dokularından kaynaklanan kanserlere bağlı olabiliyor.

10.Erkek tipi saç dökülmesi ve anormal kıllanma: gibi androjen etkilerinin ortaya çıkması yumurtalıklardan kaynaklanan tümörlerin belirteci olabiliyor.

Bölgesel belirtilerin dışında bütün vücudu ilgilendiren şikayetlerin de önemli olduğunu söyleyen Saraç, ayrıca şu noktalara da dikkat çekiyor:

- Kilo kaybı; yiyecek alışkanlıkları değişmediği halde açıklanamayan bir şekilde kilo kaybı olan kişilerin düzenli olarak takip edilmesi gerekiyor.

- İştah kaybı; karında sürekli şişlik hissi ile birlikte görülen iştah kaybı yumurtalık kanserinin belirtisi olabiliyor.

- Halsizlik; dinlenmekle geçmeyen uzun süreli halsizlikler ciddi bir hastalık belirtisi olabiliyor.

- Ateş; 7 günden uzun süren, nedeni bilinmeyen ateşin araştırılması gerekiyor.

Bu yukarıdaki belirtilerden her hangi birini iki hafta süresince yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.Erken teşhis kanserde çok önemlidir.
 

Son Konular

Üst