Karın Ağrısı Sırasında Hangi Egzersizler Yapılır?

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Karın Ağrısı Sırasında Yapılması Gereken Egzersizler
Karın Ağrısı Sırasında Hangi Egzersizler Yapılır?

Spor yapanlar çok iyi bilir vücuda en iyi yarar sağlayan yiyecekler protein miktarı yüksek olanlardır. Protein açısından zengin olan tavuk, et, yumurta ve yoğurt en çok tüketilmesi gereken yiyeceklerdir. Bunun yanında karbonhidrat değeri yüksek olan patates kızartması, pilav, makarna ve hamurlu yiyecekler mümkünse tüketilmemelidir. Eğer tüketiliyorsa da minimum düzeyde tüketilmesi gerekmektedir. Eğer bu tarz karbonhidrat değeri yüksek olan yiyecekleri ve asitli içecekleri aşırı miktarda tüketirseniz karnınız ağrımaya başlar. Bunun nedeni tüketilen bu yiyecek ve içecekleri midenin hazmedememesinden kaynaklanır. Bu gibi durum ile karşılaşırsanız mutlaka belli başlı hareketleri yaparak vücut dengenizi sağlamanız gerekmektedir.

Yapılması Gereken Egzersizler Nelerdir?

Hafif karın ağrıları genellikle fazla tüketilen yiyecek ve içeceklerin hazmedilememesinden kaynaklanır. Bu yüzden karın ağrısı sırasında yapılması gereken egzersizler için uzmanlar ilk olarak yürüyüşü önerir. Yapılacak kısa mesafeli bir yürüyüş yiyeceklerin hazmedilmesi için büyük önem taşır. Ağrınız henüz şiddetlenmediyse ve hafif hafif karnınız sizi yokluyorsa mutlaka yürüyüşe çıkmalı ve yediklerinizi yakmalısınız. Fakat ağrınız çok ise ve yürüyecek haliniz yok ise karın ağrısı için yapılan hareketlerden başka bir hareketi yaparak karın ağrınızı dindirebilirsiniz. İlk olarak ağrıyı yavaşlatmak için düz bir zemine ters cenin pozisyonunda uzanmalı ve iki elinizi karnınızı bastırmalısınız. Bu hareket sırasında sıkışan gazlar dışarı çıkacaktır. Eğer bu hareketi yapmakta zorlanırsanız karın bölgenize kremle ve ya kremsiz yavaş olarak masaj yapabilirsiniz.

Karın Ağrısı Uzun Sürer Mi?

Eğer ağrılarınız genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkıyorsa mutlaka yediklerinize dikkat etmelisiniz. Karın ağrısı için yapılması gereken hareketler düzgün bir şekilde yapılırsa bu tür karın ağrıları kısa sürer. Yiyeceklerin midede emilmesi sonrası bu tür karın ağrıları ortadan kalkar. Fakat günün başka zamanlarında da karın ağrıları hissediyorsanız ve bu karın ağrısının yanında kusma, ateş ve bilinç kaybı gibi durumlar söz konusu ise mutlaka en yakın sağlık kurumuna gidip bir doktora görünmelisiniz. Çünkü bu karın ağrıları ciddi hastalıkların habercisi olabilir.
 

Son Konular

Üst