Kurban Derisinin Hangi Kurumlara Verilmesi Uygundur

Eray

Editör
Yönetici
Editör
#1
Kurbanın Derisi Hangi Kurumlara Verilmelidir?

Bildiğimiz üzere kurban kesildikten sonra derileri bağışlanmaktadır. Bu konuda en faziletli olanı dini İslam'ın yayılmasında ve gelişmesi açısından kurban derilerini toplayan kurumlara verilmesidir. Derinin kendisi verilebileceği gibi satılıp parası da verilmesi uygun olur.

Bu konuda Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz: "Men ba'a cilde üdhıyyetihi fela üdhıyyete lehü" buyrumuşlardır. Manasına bakacak olursak eğer; Kurbanın derisini satanın kurbanı yoktur.

Bunun yanı sıra İmamı Ebu Yusuf Hazretleri de bu hadisi şerifi ile delil getirerek "Kurbanın derisi -vakfedilen şeyler gibidir- asla satmak caiz olmaz." şeklinde buyurmuştur.

Fakat İmamı Azam ve İmamı Muhammed'e göre deri kurban sahibi olanın mülkü olmakla birlikte bedelini tasadduk etmek şartı ile satmak kerahat ile caiz sayılmıştır.

Ayrıca Kurbanın derisini Resulullah'a (s.a.v.) uyup Allah rızası için var olan hayır kurumlarına bunlar kuran kursu ve mescit gibi örneklendirilebilir sadaka olarak vermek efdaldir. En faziletli olarak görülmüştür. Zira deri kurbanın bir parçası olduğunu unutmamak gerekir.
 
Üst