Ludwig Van Beethoven Eserleri

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Ludwig Van Beethoven Eserleri Nelerdir?

Ay ışığı Sonatı, 5. Senfoni, 9. Senfoni, Fur Elise, Egmont Uvertür, 6. Senfoni Pastoral en çok bilinen Ludwig Van Beethoven Eserleridir. Klasik müziğin öncü bestecilerindendir.

Meşhur besteci 16 Aralık 1770 tarihinde Almanya'nın Bonn kentinde doğmuştur. Yoksul bir aileden gelen Beethoven eğitim almaya başlayana kadar kendi kendini yetiştirmiştir.

Babası saray müzisyenliği yaparken Beethoven'a piyano dersleri vermiştir. Bu derslerinde çok disiplinli davranan babası daha sonra alkole olan düşkünlüğüne yenik düşmüştür. İleriki yıllarda Beethoven’in eğitmeni olan Mozart onun bir gün dünyaca tanınan çok ünlü bir müzisyen olacağına inanmış ve bunu dile getirmiştir.

1819 yılında daha önceden geçirdiği kulak rahatsızlığı nedeniyle tamamen sağır olmuştur. Fakat bu durum onun müzik yaşamını olumsuz yönde etkilememiş aksine tüm dünyada bilinen 9. senfoniyi bu dönemde bestelemiştir. Böylece Ludwig Van Beethoven eserleri dünyaca üne sahip olmuştur. 26 Mart 1827 tarihinde geçirdiği siroz hastalığı nedeniyle Viyana'da yaşamına veda etmiştir.
 
Üst