Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Muhsin Yazıcıoğlu Hayatı Kısaca

Büyük Birlikte Partisinin kurucusu olan aynı zaman da TBMM Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu dünyaya 31 Aralık 1954 yılında Sivas ilinde dünyaya gelmiş olup 25 Mart 2009 günü geçirmiş olduğu helikopter kazası ile hayatını kaybetmiştir.Hayatını kaybetmesi ile ilgili bir çok iddia ortaya atılmış olup halen daha tartışmalar sürmektedir.

Yazıcıoğlu eğitim hayatına bir bakacak olursak ilk ve orta okulunu bulunmuş olduğu ilçe olan Sivas ilinin Şarkışla ilçesinde okumuştur.Ardından Üniversitesini ise Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun olarak bitirmiştir.Gülefer Yazıcıoğlu hayatını birleştirmiş olup çiftin iki çocuğu olmaktadır.

Yazıcıoğlu siyasi yaşamına ise Ankara'ya gelmiş olduğu Üniversite eğitimi döneminde atılmış olup ilk olarak 1972 yılında Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev almaya başlaması ile olmuştur.Burada siyasi hayatına devam ettikten sonra 1978 yılında faaliyete geçmiş olan Ülkücü Gençlik Derneği'nin de kurucu Genel Başkanı olmuştur.

1980 yılına kadar 'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980'den sonraMHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılandı. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kaldı. Burada Üşüyorum adlı bir şiir yazdı

Muhsin Yazıcıoğlu, 1987'deMilliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) girmiş olup burada Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yapmıştır.

20 Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimlerinde, Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas'tan milletvekili seçildi.

 
Son düzenleme:
Üst