Müslümanlar Olarak Kurban Bayramını Neden Kutlarız?

Eray

Editör
Yönetici
Editör
Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

Bu konuda İslami kaynaklara göz atarak İbrahim peygamberin eşinin kısır olması sebebi ile bir çocuğu olmaması durumundan dolayı Allah'a yalvarır, dua eder. Kendisinin ve eşinin yaşlı olduğu zamanlarda bir mucizevi şekilde oğlu dünyaya gelir. Çocuk biraz büyüdüğünde İbrahim peygamber rüyasında onu kurman etmesi gerektiğini görmektedir. Daha sonra oğluna "Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım ne dersin" diye söyledi. Oğlu ise buna karşılık olarak "Babacığım emir aldığın şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın" diyerek Peygamberlerin rüyaları normal insanların rüyalarından farklı olduğundan dolayı bu bir emir olarak kabul görülmüştür.

Daha sonra İbrahim peygamber oğlunu kurban etmeyi görmüştür. O vakit geldiğinde Allah'ın emri ile o bıçak çocuğu kesmez. Bu esnada Cebrail kucağında bir koç ile görülür. Bunun bir imtihan olduğu ve bu imtihanı başarı ile geçtikten sonra tüm İbrahim'i dinlerde Zilhicce ayının 10. günü aynı şekilde kurban kesilerek kutlanan bir bayram haline gelmiştir. O günden günümüze kadar devam eden bu bayram Müslümanlar tarafından her sene bu şekilde kutlanmaktadır.