Necip Fazıl Kısakürek Hayatı Kısaca

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Necip Fazıl Kısakürek Kimdir

Ünlü İslam şairi, düşünür ve yazar olan Ahmet Necip Fazıl Kısakürek 26 Mayıs 1904 yılında İstanbul ilimizde dünyaya gelmiştir.Yaşamını ise 25 Mayıs 1983 yılında ise İstanbul'da kaybetmiştir.Neci Fazıl Maraşlı bir ailenin oğlu olup babası hukukçu Abdülbaki Fazıl Bey, annesi ise Girit ensarlarından bir ailenin kızı olan Mediha Hanım olmaktadır.

Ailenin tek çocuğu olan Ahmet Necip Fazıl Kısakürek adını ailesinden Ahmet Necip adını aldıktan sonra büyükbabası Necip Efendi adını almıştır.Necip Fazıl 4-5 yaşında iken dedesinin yardımı ile okuma yazmayı öğrenmiştir. Çocuk döneminde ünlü hakimlerden birisi olan büyükbabası Mehmet Hilmi Bey’in Çemberlitaş’taki konağına taşınmış olup çok ciddi hastalıkları yaşamış ve atmıştır.Büyükannesi Zafer Hanım’ın da etkisi ile okumayı çok sevdi ve tutkularından birisi haline geldi.

Bir çok okul değiştiren Necip Fazıl Fransız Frerler Mektebi’nde okudu ve ardından 1912 yılında Amerikan Koleji’ne kaydedilmiş olup burada yapmış olduğu bir çok yaramazlıkları dolayısıyla atıldı.Sonrasında Emin Efendi Mahalle Mektebi 'nde, ardından yatılı bir okul olan ve Raif Ogan’ın yönettiği "Rehber-i İttihat Mektebi"’nde devam etti.Bunun ardından yine bir çok okul değiştiren Necip Fazıl ilk öğrenimini, Heybeliada Numûne Mektebi'nde sonunda tamamladı.

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde bitirmiş olup MEB den almış olduğu burs ile Fransa'da, Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde okumuştur.Türkiye ye dönüşünde ise Hollanda, Osmanlı ve İş Bankalarında müfettiş ve muhasebe müdürü olarak görev aldı.Robert Kolej, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Ankara Devlet Konservatuarı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde ders verdi.Sonraki yıllarında edebiyata yönelerek fikir ve sanat çalışmaları dışında başka bir işle meşgul olmadı.

Annesinin desteği ile ve arzusu ile şair olmak istedi ve ilk şiirlerini Yeni Mecmua'da yayınladı ve adını o zaman Milli Mecmua, Anadolu, Varlık ve Yeni Hayat dergilerinde oldukça duyurmuştur.Bir süre parise gitmiş olup döndüğünde Örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitaplarıyla edebiyat dünyasında patlama yaptı ve adından oldukça söz ettirmiştir. 1932'de Ben ve Ötesi adlı şiir kitabını çıkardığında henüz otuz yaşına basmamıştı.

 
Son düzenleme:
Üst