Nezle Tedavisi

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Nezle ve Tedavileri – Nezle Nedir

Nezle, Kış aylarında özellikle ortaya çıkan ve kısa sürede burun akıntısı, baş ağrısı, öksürük gibi vücutta belirtiler gösteren bir solunum yolu enfeksiyonudur. Havadan solunum yolu ile vücuda giren virüsleri vücut kısa sürede farkeder ve dışarıya atma çalışmalarını başlatır. Vücutta oluşan ateş, burun akıntısı, öksürük nezlenen vücuttan atılması için başlanmış bir çalışmadır.
Nezle, bir acil tedavi gerektirmeyen hastalıktır. Fakat acil tedavi gerektirmediği gibi de bazı durum ve hallerde kesinlikle doktor tedavisi alınmalıdır. Nezle hastalığını geçirmek için sıcak içecekler tüketmek, vücuttaki soğuk virüslerin yok olmasına ve vü?uttan atılmasına yardımcı olacaktır. Nezle hastalığına kapılmış bir kişinin antibiyotik kullanmasını gerek yoktur. Nezle hastalığı içerisinde olan bir kişi şu belirtileri gösteriyor ise en kısa sürede doktor tedavisi alması gerekir. Belirtiler ;
- Ateş 38,5 C* Derece üstünde ise,
- Nefes Darlığı yaşanıyorsa,
- Hasta yeşil veya sarı renklerde balgam çıkarıyorsa,
- Nezlenin süresi 2 Haftadan fazla süredir devem ediyorsa.
Eğer bu yukarıda ki belertilerden herhangi biri bulunuyorsa, kesinlikle hastanın doktor tedavisi alması gerekir. Fakat bu belirtilerin hiç biri yok ve evde kendi yöntemleriniz ile kendinizi, hastanızı tedavi etmek istiyorsanız ; Bol sıvı gıda tüketmeli, Hastalığın bulaşıcı olması nedeni ile başka kimseler ile aynı eşyaları kullanmamalı, yakın temas içersinde bulunulmamalı, aşırı giyinmekten kaçınılmalı, vücut dinlendirilmeli. Sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı, burun tıkanıklığını gidermek, rahat nefes almak için burun açıcı spreyler ( dekonjestenler ) kullanılmalı, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. Bu yöntemlerin hepsini uygulayan / uygulanan bir hasta ortalama 1 hafta içerisinde iyileşecektir.
 

Son Konular

Üst