Nükleer Silahların Yararları

#1
Nükleer Silahların Yararları Nelerdir?

Gelişmiş silah teknolojileri öyle bir hâl aldı ki, 2. Dünya Savaşı‘ndan sonra dünyayı yok edecek kadar silah üretildi, yeni silahlar geliştirildi. Bu silahların en büyük özelliği ise nükleer teknolojiden yararlanarak kitlesel bir yıkım gerçekleştirebilmeleri. Hatırlarsınız, haberlerde çıkmıştı, Rusya ve Amerika görüşmeler yaparak silahlarını imha edeceklerine dair anlaşmalar yaptılar. Şu kadar füze, şu kadar mayın, bomba imha edilecek diye gövde gösterisi yaptıktan sonra bile hâlen dünyayı yok edecek kadar silahları bulunuyor.

Nükleer silahlar nasıl yararlı olabilir?

Silahlanma kötüdür. Silah insanı, canlıyı öldürür. Bunun aksini söylemiyorum ancak şöyle de düşünmek lazım; Nükleer silahlanma tekel olmadığı sürece yani dünyada yedi-sekiz tane süper güç ülke olduğunda bu ülkeler arasında sürtüşmeler olsa da asla bir savaş doğmayacaktır. Çünkü insanların şu an için bu yaşadığımız dünyadan başka bir yere gitmeleri söz konusu değil, böylece dünyayı riske edebilecek bir savaşa girmek her iki ülkenin de zararına olur. 1949'a kadar nükleer silahlanmada tekel olan Amerika tehdidine karşı Sovyetler Birliği atom bombası denemelerine başladı. Böylece yıllar sürecek soğuk savaş başlamış oldu. Esasında soğuk savaşın oluşması da benim mantığımı destekliyor.

Bugün ABD’nin İran ile sürtüşmelerini ele alalım; ABD lobisinin baskılarıyla AB tarafından nükleer silahlanması durdurulmak istenen İran bahsettiğim gerçeği biliyor ve durmuyor. Rusya ve Çin’in Suriye konusunda İran’ın isteği doğrultusunda Esad rejimine destek vermesi de İran’ın bu süreçte yalnız olmadığını kanıtlıyor.

Nükleer silahlar nasıl zararlı olabilir?

Silah teknolojisinde geçmişte Osmanlı İmparatorluğu dünyanın en gelişmiş devletiydi. Ancak Osmanlı işgal etmiyor aksine fetih politikası uyguluyordu. Farkını bilmeyenler için, fethetmek o yerin gelişimini kesmeden topraklarına katarak o bölge insanlarının refah seviyelerini yükseltmek; işgal ise sadece yıkımı düşünerek hareket etmek olarak anlamlandırılabilir. Bu yüzden Osmanlı’nın gelişmiş silah teknolojisi zarar getirmemiş aksine yarar sağlamıştır.

Amerika ya da herhangi bir ülke silah teknolojisinde tekel olursa bir Osmanlı olacağının garantisi yok. Bu yüzden tek bir devlet nükleer silah teknolojisine sahip olmamalı.
 

Son Konular

Üst