Pisagor’un Tarihçesi

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Pisagor’un Tarihçesi

Sayıların babası olarak bilinen Pisagor M.Ö 570 - M.Ö 495 yılları arasında yaşamıştır. Pisagor ve öğrencilerine göre; hayatta her şey sayılar ile ilişkilidir ve sayılar hayatın her yerindedir. Biraz daha ileri gidersek evrenin dilinin matematik olduğunu öne sürmektedirler.

Pisagorculuk Ve Pisagorculuk Okulu

Topluluk için her ne okul denilse bile bunun yanı sıra bir kardeşlik derneği de diyebiliriz. Pisagor’un öğretici olduğu okulda öğrenciler kendilerine “Pisagorcular” diye hitap ediyorlardı. Pisagor’un okulunda öğrenciler ikiye ayrılıyordu. Bunlardan birisi dinleyiciler ve bir diğeri de matematikçilerdi.

Okulda matematikçiler eğitim görerek evrenin dili ve Tanrı’nın işleyişi hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorlardı. Dinleyiciler ise, Pisagor’u göremiyor ve sırları öğrenemiyorlardı. Onlar sadece genel ahlak kurallarını öğreniyorlardı. Okul öğretisine göre,” Tanrı, Evren ve matematik ile ilgili hiçbir şey bilmemek az şey bilmekten daha iyidir” mantığı bulunuyordu. Bu nedenle sessiz kalmak aslında konuşmaktan daha iyidir diye düşünüyorlardı.

Pisagor Teoremi:

Sayıları etkili bir biçimde kullanan ve onları gruplara ayırarak farkı formüller ile birlikte karşımıza çıkaran Pisagor’un en çok bilinen teoremi “Pisagor teoremi” dir. Bu teoreme göre: üçgenin dik kenar uzunluklarının kareleri toplamı hipotenüs uzaklığının karesine eşittir.

Pisagorcular Ve Astronomi:

Astronomi konusunda oldukça etkili araştırmaları vardır. Evrenin bir düzlükten oluşmadığı ve Güneş etrafında bulunan gezegenler ile birlikte onunda bir ateş merkezi bulunduğunu iddia ederler. Her bir gezegen kendi merkezinde bulunan ateşe olan uzaklığa göre ses çıkarır. Bu da her bir gezegen incelendiğinde evrenin bir müziği olduğu anlamına gelir. Ancak sıradan ölümlülerin bu sesi duyamadığını iddia eder.
 

Son Konular

Üst