Rahim ağzı kanseri nasıl anlaşılır

#1
Rahim ağzı kanserinde erken teşhis oldukça önemlidir ki erken teşhis edildiğinde ufak bir ameliyat ile rahim ağzı kanserinden kurtulabilirsiniz.Rahim ağzı kanserini anlamanız için smear testi yaptırılmalıdır.Tabi bu tetkikleri yapmanız için cinsel yaşamınızın başlamış olması gerekmektedir.Yılda bir kez smear testi yaptırılması erken teşhis ile rahim ağzı kanserinden hemen kurtulabilirsiniz.

Rahim ağzı kanserini anlayabilmek için testin dışında genital bölgelerde siğil oluşumu ile rahim ağzı kanserinin meydana gelmesi için bir teşhis olabilmektedir.Genital bölgesiniz de siğiller var ise mutlaka hemen bir uzman doktora gözükmelisinizdir.Her genital bölgede olan siğil rahim ağzı kanseri olmamaktadır.

Rahim ağzı kanserini diğer bir adı ise Serviks kanseri olmaktadır.Yapılacak olan Smear/Pap-smear testiyle erken bir teşhis çok önemli olmaktadır. Dünya üzerinde yapılan bir araştırmaya göre 45 yaşının altında olan bayanlarda en çok görülen ikinci kanser türü olmaktadır.Kadınların sıklıkla kendilerini kontrol etmeleri ve şüphelendikleri bir konu bir durum var ise hemen gerekeni yapmaları gerekmektedir.RAhim ağzı kasneri ülkemizde görülmekte olan en yaygın 8. kanser türü olmaktadır.

Kadınların yaşamları boyunca dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü Serviks kanseri dünya çapında binlerce ,miyonlarca kadının ölümüne neden olmaktadır.Teşhisi kolay olup eğer bir sorun hissettiyseniz mutlaka uzman bir doktor tarafından kontrol edilsin yoksa ilerlemiş olan bir Serviks kanseri sizin ölümünüze neden olabilir.Sağlık her daim önemli olup kendinizi bilmeli ve kendi kontrolleriniz mutlaka yapmalısınız.
 
Üst