Rüstem Paşa kimdir, hayatı hakkında bilgiler

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Rüstem Paşa biyografisi

Kehlel İkbal Damat Rüstem Paşa, türk sadrazam (Bosna 1500 – İstanbul 1561). Hırvat kökenlidir; Acemi Ocağı’nda yetişti ve Saray’a girdi. Kısa sürede Kanuni’nin güvenini kazandı. Mohaç seferine katıldı (1526). Sefer dönüşü önce Diyarbakır, ardından Anadolu Beylerbeyliği’ne atandı. Üçüncü vezirliğe yükselerek Divan’a girdi. Hürrem Sultan’ın ön ayak olmasıyla Kanuni’nin bu sultandan olan kızı Mihrimah Sultan ile evlendi (1539). Böylelikle Hürrem Sultan-Mihrimah Sultan ve Rüstem Paşa Saray’da üçlü ittifak kurarak Kanuni’yi etkileri altına aldılar. Rüstem Paşa çok geçmeden ikinci vezir (1541); ardından Hadım Süleyman Paşa’nın yerine sadrazam oldu (1544).

Rüstem Paşa kimdir? Hayatı
Damat Rüstem Paşa
Kanuni’den sonra Osmanlı tahtına kendi oğullarından birinin geçmesi için giriştiği etkinliklerde Hürrem Sultan’ın yanında yer aldı. İran seferinde serdarlığa getirildi (1555). Bu seferdeyken ordunun çok sevdiği ve Kanuni’den sonra tahta çıkmasını istediği şehzade Mustafa’nın padişahı tahtan indirmek amacıyla ayaklanma hazırlığında bulunduğunu bir mektupla Kanuni Sultan Süleyman‘a bildirince Mustafa babasının buyruğuyla öldürüldü. Durumu öğrenen askerler kendisine karşı ayaklanınca sadrazamlıktan azledildi (1553). Ancak Hürrem Sultan ile Mihrimah Sultan’ın girişimiyle ikinci kez bu göreve getirildi (1555) ve ölümüne kadar bu görevde kaldı. İstanbul’da Rüstem Paşa camisini yaptırdı. Osmanlı hanedanı tarihi ile ilgili Tevarih-i âli Osman adlı bir yapıtı vardır.
Rüstem Paşa’nın Kehlei İkbal lakabı nereden geliyor?
Süleyman I (Kanuni), kızını Rüstem Paşa’ya vereceği zaman, Rüstem Paşa’yı çekemeyen kimi saraylılar padişaha paşada cüzam hastalığı bulunduğunu söylemişlerdi. Bunun doğru olup olmadığını araştırmak üzere hekimbaşısını Rüstem Paşa’nın valilik yaptığı Diyarbakır’a gönderen Kanuni bir süre sonra geri dönen hekimbaşısından paşanın züamlı olmadığı raporunu aldı ve paşayı kızı Mihrimah Sultan’la evlendirdi. Hekimbaşı, Diyarbakır’da valiyi ziyarete gittiğinde bir kutu içinde yanında götürdüğü bitleri sezdirmeden paşanın kaftanına koydu ve bunların Rüstem Paşa’nın vücudunda yürümeye başladıklarını görünce de cüzamlı bir kişide bit yaşayamayacağı inancına göre paşada cüzam olmadığı kanısına vardı. Rüstem Paşa, bu yüzden, bit sayesinde yükselmiş anlamına gelen “Kehlei İkbal” diye anıldı.
 
Üst