Sanat Dallarının İsimleri Nelerdir?

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Sanat Dalları Nelerdir?

Sanat genel tanımı bilinir tanımı ile yaratıcılığın ve hayalgücünün ifadesi olarak tarif edilmektedir.Dünya üzerinde sanat oldukça yaygın bir kültür olmaktadır.Eskiden sanata tam olarak ne olduğu bilinmemekteydi ki şu günkü günümüze bakıldığında sanat artık oldukça anlaşılır bir hal almıştır.

Sanat kendi içerisinde çeşitli isimler ile gruplara ayrılmaktadır.Bunların her biri sanat dalları olmaktadır.Sanat dallarının isimleri ise yüzeysel sanatlar,hacim sanatları,dil sanatları, mekan sanatları,ses sanatları, hareket sanatları,dramatik sanatlar gibi dallar olmaktadır.

Yukarıda saymış olduğumuz sanatlarının kısa ve tek tek açıklamaları da aşağıdan yer almaktadır.

Yüzey Sanatları: Genel olarak tüm iki boyutlu sanat çalışmalarına verilen isim olmaktadır.Örnekler ise kağıt ve tuval üzerine yapılmış bir duvar ya da kumaş üzerine yapılmış olan.

Hacim Sanatları: Bu sanat dalı ise üç boyutlu çalışmalara verilen isim olmaktadır.Bunlara örnek ise heykel,seramik ve anıtlar olmaktadır.

Mekan Sanatları: Mekan sanatı adı ile üzerinde olup iç veya dış mekanların düzenlenmesi sanatıdır.Örnek olarak çevre düzenlemesi gibi tüm tasarım çalışmaları.

Dil Sanatları: Edebiyat ve yazı türlerini kapsayan sanatlardır.

Ses Sanatları : Müzik ve bütün türlerini kapsayan sanatlardır Halk müzikleri, klâsik müzikler gibi.

Hareket Sanatları: İnsanın, bedeniyle anlatım gücü kazandırdığı sanatlardır: Bale, dans türleri, halk dansları, pandomim vb.

Dramatik Sanatlar : İnsanın, eyleme dönüşmüş ifadelerle kendini veya bir olayı, bir olguyu anlattığı sanatlardır: Tiyatro, opera,müzikal oyun, kukla gibi sahne sanatları gibi
 
S

samlı

Misafir
#2
demek istediğim sanat dalı adları
 
K

kaan

Misafir
#4
mozaik mesela
 
Üst