Sonlu Ve Sonsuz Kümeler

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Sonlu Ve Sonsuz Kümeler

Sonlu Küme için kısaca ifade etmek gerekirse; eleman sayıları sayılabilen kümelere sonlu küme denir. Örneğin; A={x:x<9, x€N} kümesini ele alacak olursak; burada x’in 9’dan küçük olduğunu ve doğal sayılar kümesinin elemanı olduğunu görmekteyiz. X’in alabileceği değerleri sayacak olursak, {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8} 9 tane elemanı olduğunu görürüz. Dolayısıyla bu kümenin elemanları sayılabilir ve bu sayede de kümenin Sonlu Küme olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer bir kümenin elemanlarını sayamıyorsak bu küme Sonsuz Küme olarak adlandırılır. Bu kümelere örnek verecek olursa; doğal sayılar kümesi, tam sayılar kümesi, sayma sayıları kümesi… Dikkat edilirse bu kümelerin elemanlarını bilmemize rağmen elemanların hepsini saymamız mümkün değildir, çünkü sonsuz tane sayı içerirler.

Sonsuz Kümeye bir örnek daha verelim; A={ x : x < 9, x€ Z } Burada x 9’dan küçük tam sayılar olarak tanımlanmıştır. Saymaya çalışalım: 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0, -1, -2, -3, -4, -5, … görüldüğü gibi x’in alabileceği değerler eksi sonsuza kadar gidecektir. Bu yüzden bu kümeyi sayabilmek imkansızdır.
 
E

Ebru Çağlar

Misafir
#2
teşekkür ederim
 
Üst