Tarımı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Tarıma Engel Olan Faktörler

Tarımın ne olduğunu kısa bir şekilde açıklamamız gerekirse biz insanların toprağı işleyerek bunan elde etmiş olduğumuz ürünlere tarım denilmektedir.Ayrıca hayvancılıkta tarım etkinlikleri arasında yer almaktadır.Ülkemiz tarım açısından oldukça zengin olup buna nazaran iki binli yıllarda yapılan nüfusa sayımına göre ülkemiz insanlarının %48 i tarım faaliyetleri ile geçimlerini sağlamaktadırlar.

Tarımı etkileyen faktörlere şöyle bir bakacak olursak bunun başlıca üç nedeni olduğunu görmekteyiz bunlar iklim,yeryüzü şekilleri ve yükselti olmaktadır.Aşağıdan bu faktörleri kısaca açıklık getirdik.

İklim

Bu tarımımızı etkileyen en önemli faktörlerden birisi olmaktadır.Tarımın yetiştirilmesi için bulunduğunuz yerdeki ikliminin bu yetiştirecek olduğunu tarıma elverişli olması gerekmektedir.Bunun yanı sıra iklim şartları tarım ürünü çeşitliliğini de oldukça etkileyebilmektedir.

Yeryüzü şekilleri

İklimden sonra en önemli ikinci etkileyen faktörlerden birisi olan yeryüzü şekilleri olmaktadır.Bunun nedeni tarıma elverişli olmayan engebeli yeryüzü şekillerinin olması ve düz olmaları tarım yapını oldukça etkileyen faktörlerden birisi olmaktadır.

Yükselti

Yükselti tarım faaliyetlerinin etkilemesinin en büyük nedeni yükselti arttıkça sıcaklığın düşmesidir.Bu durum söz konusu olduğunda yetiştirilmek istenen tarım ürünleri fazlaca etkilenmektedir.Sıcaklıkların az olması ürünlerin yetiştirilmesinde oldukça zor olacağı gibi dayanıksız olacaktır.
 

Son Konular

Üst