Televizyonun Tarihsel Gelişimi Kısaca

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Televizyonun Gelişim Süreci Kısaca

Televizyon artık her ne kadar hayatımızın bir parçası haline gelmiş olsa da şüphesiz en vazgeçilmez aletlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.Televizyonun kısa bir tarihine şöyle bakacak olursak 75 yıl önce İskoç mucit John Logie Baird tarafından icat edilmiştir.Keşfi seven John Logie Baird küçük yaşlarından beri evinde elektrikli sistemler ile uğraşır bir şeyler yapmaya çalışırdı.John Logie Baird 12 yaşında evine elektrik sistemi döşemiş olup yürürken ise arkadaşlarıyla konuşabilecek kadar ilk telefon santralini geliştirmeyi başarmıştır.

John Logie Baird teknik kolejde elektrik üzerine eğitimler alıp ardından üniversite de elektrik mühendisliği okumuştur.Bu dönem birinci dünya savaşı çıkması ile eğitimi yarıda kalır.Sonrasında bir elektrik enerjisi şirketinde çalışmaya başlar ve sağlık nedenleri yüzünden ayrılmak zorunda kalır.Baird 1922 yılında memleketi olan Sussex'e geri döner ve burada tamircilik yapmaya başlar ve düşlemiş olduğu televizyonun ilk çalışmalarına başlar.

Çalışmaları sonucunda ise mucit 1925 yılında hayal ettiği bir "Stok ey Bill" adını vermiş olduğu bir ilk ilke televizyonda görüntü transmisyonunu gerçekleştirmeyi başarmıştır.Logie Baird icadının parlak bulundu ama pek ciddiye alınmadı. İlk yayın BBC’den Baird ’in ilk ilkel TV’yi icat ettiği dönemde, BBC gibi yayıncılar radyoya odaklanmıştı. BBC’inin TV yayıncılığına geçişi, 1929’da sınırlı bir kitleye ulaşan ilk deneme yayınıyla başladı. Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC televizyonu, ilk kuşakta haber, ikinci kuşakta ise müzik yayını veriyordu. Baird televizyondan sonra infrared ışınlar üzerinde de çalışmalar yaptı. (d.13 Ağustos 1888; ö.14 Haziran 1946)
 
K

KLA

Misafir
#2
Çok güzel anlatım olmuş elinize sağlık
 
Üst