Toprak Kirliliğinin Nedenleri Nedir?

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Toprak Kirliliği Neden Olur?

Toprak kirliliği günümüzde artan bir sorun olarak devam etmektedir.Toprak kirliliği bir nevi çevre kirliliği olabilmekle birlikte toprağın kirlenmesi aynı zamanda havadan alacak olduğumuz oksijeni bile kısıtlamaktadır.Toprak kirliliği bir çok nedenden ötürü olabilmektedir.Bizlerde sizler için bir liste hazırladık bakın bakalım toprak kirliliği neden niçin olmaktaymış.

Toprak Kirliliği Nedenleri Madde Madde

Toplu yerleşim alanlarında çıkan atık maddeler bunun yanı sıra endüstriyel atıklar,tarımsal ilaçlar ve toprak üzerinde kullanılan kimyasal gübrelerin her biri toprak kirliliğine büyük ölçüde neden olmaktadır.

Kanalizasyonların atıklarının büyük oranda toprağa verilmesi bu alanlarda büyük toprak kirliliğine neden olabilmektedir.

Araçlardan çıkan egzoz gazları olsun çevre ve havaya yayılan zehirli gazların bir müddet havada kalması ve bunun sonucun her hangi yağacak bir yağmur ile toprağa tekrar düşmesi burada toprak kirliliğine büyük oranda neden olacaktır.

Diğer bir toprak kirliliğine neden olan faktörlerden birisi ise tarımsal mücadele ilaçları yani suni gübrelerin kullanımı olmaktadır.Bu tarımsal ilaçların bilinçsiz bir şekilde kullanılması ve haddinden fazla kullanılması ile zararlı maddelerin toprağa aktarılması doğal ortamın kirlenmesine neden olmaktadır.

 
Üst