Trafikte Hangi Araçların Geçiş Üstünlüğü Vardır

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Trafikte Geçiş Üstünlüğü Olan Araçlar

Trafikte bir çok araç var olup her birinin geçiş üstünlüğü vardır diyemeyiz ki olamaz. Trafikte birbirinden farlı tür araçlar var olup ve geçiş üstünlüğü olan araçlar hemen hemen belli olmaktadır. Özellikle ambulans ve makam araçlarının geçiş üstünlükleri oldukça fazla olup geldiği görüldüğü anda yol verilmesi kesinlikle şart olmaktadır.

Geçiş üstünlüğü olan araçlara bakacak olursak ambulans, itfaiye,makam araçları,zabıta araçları, polis, jandarma gibi araçlar olmaktadır. Fakat ilk öncelik bir sıralama var olmakta ve bu sıralamayı geçiş üstünlüğüne göre görebilirsiniz. İlk sıradan son sıraya kadar geçiş üstünlüğü ilk olan araçlar şöyledir;
  1. Ambulans
  2. İtfaiye
  3. Makam Araçları
  4. Zabıta Araçları
  5. Polis ve Jandarma
  6. Yol Yapımı Sorumlu Araçlar
  7. Sivil Araçlar
İlk olarak ambulans sonrasında itfaiye sıralamayı olmaktadır. Ambulans acil bir hastanın olduğunu ve bir yerden bir yere acil gitmesi gerektiği için daima ambulans sesi duyulunca araçlarınızı yol kenarına çekmelisiniz.Aynı şekilde itfaiye araçları içinde geçerlidir. Bir yerde yangın ve kaza esnasında sıkışmalar gibi durumlarda acil yol verilmesi gereken araçlardan birisi de itfaiye olmaktadır.

 

Son Konular

Üst