Türkler Anadoluya Neden Gelmiştir?

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Türkler Anadolu'ya Göçe Etme Sebepleri

Türklerin Anadolu'ya gelip yerleşmelerini merak eden kullanıcılarımız için hazırlamış olduğumuz listede detaylıca anlatacağız.Aşağıdan Türklerin nasıl ve neden Anadolu'ya geldiklerini okuyabilir bilgi edinebilirsiniz.

Türkler Anadolu'ya Neden Geldi
  • Oğuz Türklerine yapılan büyük baskılar sonucu ile göç etme gereği duyulmuştur.Bu göçe zorlayanlar ise Karahanlı ve Gazneli devletler olmuştur.Oğuz Türkleri yaşamlarını ise Horasan ve Maveraünnehir bölgelerinde sürdürmekteydiler.Bu baskılar oldukça yoğunlaşması ve artması nedeni ile başka bölgelere kayılmaya başlanmıştır.
  • Türklerin göç nedenlerinin başında ise Anadolu bölgesinin tarım ve hayvancılık alanında zengin olması
  • Türkler Karahan ve Gazneliler ile savaşmak yerine Anadolu'da karışıklık ve savaş içerisinde olmaktaydı ve savaşmak yerine burada mücadele etmeyi tercih etmişlerdir.
  • Başta Tuğrul ve Çağrı beyler olmak üzere Büyük Selçuklu sultanları Oğuz Türklerini Anadolu'ya göç etmesi için bazı politikalar uygulamıştır.
  • Gaza ve ganimet anlayışı İslamiyet tarihinde var olup bu anlayış üzerinde yola çıkılarak Rum ve Ermenilerin topraklarının fethedilerek ganimetlerin kazanılması istendi
 

Son Konular

Üst