Türkler Hangi Takvimleri Kullanmıştır?

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Türklerin Kullanmış Olduğu Takvimler Nelerdir?

Türklerin eski tarihten bugüne gelene kadar bazı takvimler kullanmış olup bu takvimler ise 12 Hayvanlı Türk Takvimi, Hicri Takvim, Celali Takvimi, Rumi Takvim ve Miladi Takvim takvimler olmuştur.Tüm bu takvimlerin kullanımı ve detaylıca açıklamalarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

12 Hayvanlı Türk Takvimi

Bu takvim İslamiyete geçmeden önce kullanılmış olup tamamen Türk icadı olmaktadır.Aynı zamanda bu takvim tamamen güneş yılı esas alınarak yapılmıştır.Adı gibi her yıl bir hayvan adı almakta olup 12 hayvan var olmaktaydı.

Hicri Takvim

Hz. Muhammed Mekke'den Medine'ye göç ettiği esnada bu takvimin başladığı kabul edilmektedir.Günümüzdeki takvime bakacak olursak 622 senesinde bu takvim kullanılmıştır.Bu takvimde ayın dünya etrafında 12 kez dönmesi bir yıla karşılık gelmektedir.Türkler İslamiyei kabul ettikten sonra Hicri Takvime geçilmiştir.

Celali Takvimi

Güneş yılına göre düzenlenen bu takvim Büyük Selçuklu Sultanı olan Melihşah tarafından yapılması istenmiştir.Sultanın ölümü sonucunda takvimin kullanımı rafa kaldırılmıştır.

Rumi Takvim

Bu takvimde diğer takvimlere göre güneş yılı esas alınarak hazırlanmış olan bir Osmanlı takvimi olmaktadır.

Miladi Takvim

Miladi demek doğum anlamına gelmekte olup şuan için ülkemizde 1926 yılından beri kullanılan ve Atatürk devrimi ile modern olan bu takvimi kullanmaktayız.Hz.İsanın doğum günü başlangıç olarak alınmış olup güneş yılına göre hesaplanmaktadır.
 
M

Milesrebel

Misafir
#2
Güzel acıklamalar olmuş. Bilmeyenler bu sayede öğrenebilir ben 1-2 tanesini bilmiyordum.
 
Üst