Üçgende Orantılı Doğru Parçaları

Coşar

Editör
Yönetici
Editör
#1
Üçgende Orantılı Doğru Parçaları Nelerdir?

Üçgende orantılı doğru parçaları üçgende benzerlik, özel üçgenler, üçgende alan gibi konuların yanı sıra şehir planlamacılığı ve haritacılık gibi günlük hayatımızın içindeki birçok alanda da karşımıza çıkmakta ve bizlere yardımcı olmaktadır. Temel orantı teoremi ve Thales teoremi adı verilen iki teoreme dayalı olan bu konu soru çözümüyle kolayca aklımıza yerleşecektir. Şimdi aşağıda açıkladığımız bu teoremlere kısaca bir göz atalım:

· Temel Orantı Teoremi: Bir üçgenin bir kenarına paralel olan ve diğer kenarlarını farklı noktalarda kesen bir doğru; kestiği kenarları orantılı olarak böler. Eğer bu doğrunun kestiği kenarlardan oluşan parçalar birbirine eşit ise bu doğru orta taban adını alır.

· Temel orantı teoreminden yola çıkarak; bir doğru bir üçgenin iki kenarını kestiğinde ortaya çıkan karşılıklı doğru parçalarının uzunlukları orantılı ise bu doğru üçgenin üçüncü kenarına paraleldir denilebilir.

· Thales Teoremi: Birbirine paralel üç doğru, verilen iki doğruyu kestiğinde bu iki doğru üzerinde orantılı doğru parçaları oluşur.
 

Son Konular

Üst