Vücudumuz İçin Kan Neden Önemli ?

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Vücudumuz İçin Kan Neden Önemlidir?

Kan biz canlıların hayati sıvısı olarak bilinmekte olup vücudumuzun içerisinde yer almakta olan organların tam olarak işleyişini sağlamaktadır. Canlıların hayatını her daim sürdürebilmesi için şarttır.Azcık eksilmesi demek organların tam olarak çalışmayışı anlamına gelmektedir. Kanımızı vücudumuzdaki hücrelerin yaşam kaynağı olmaktadır.Kanının vücudumuza yayılışı ise damarlarımız vasıtasıyla olmaktadır.

Vücudumuzda yer alan her organa bağlı olmakta olan bir çok damar vardır.Damarlarımız bildiğiniz bir hortum işi görmektedir. Çeşmeden nasıl suyu hortum ile gönderir istediğiniz bir yeri sularsınız aynı şekilde damarlarda olmaktadır. Damarlar çizilmiş olduğu yollar yardımı ile kanı gerekli yerlere taşımaktadır. Organlarımıza ulaşmakta olan kan tamamen görevini görmekte ve üstlenmektedir. Biz canlıların yaşamının sürmesi için kalbin kan pompalaması gerekmektedir. Kalp burada bizler için bir çeşme niteliği görmektedir.

Kan vücudumuzda pompalamaz ise işlevini sürdüremez damarlar aracılığı ile gerekli organlara aktarım yapamaz. Bu bizlerin yaşamlarına son vermek olmaktadır.Bizler kalp atışlarımızı nabız yolu ile öğrenmekteyiz.Bu nabız yolu ile dakikada kaç kez attığı öğrenilmektedir. Kan dolaşımı yararı olarak ise alınmış olan yararlı besinleri gerekli organlara iletir.Tabi zararlı olan besinleri ise boşal sistemimiz ile dışarı atmamızı sağlar.

Kan dolaşımımız gayet iyi ve hızlı bir şekilde ilerlemesi için mutlaka doğru bir şekilde beslenmemiz önemlidir. Çünkü beslenme direk vücudumuz ile alakalı olmaktadır.Sağlıklı bir şekilde beslenmeye ve vücudumuzu korumaya dikkat edelim aksi halde istenmeyen rahatsızlıklar ile karşılaşabiliriz.
 

Son Konular

Üst