Yayaların trafikte neden olabileceği kazalar

#1
Trafikte yayaların önemi çok büyüktür. Yayalar nedeniyle trafik üzerinde bir çok kaza yaşanmaktadır. Yayalar hem kendilerini tehlikeye attıkları gibi hemde karşı taraftaki sürücü ve yolcularını tehlikeye atmaktadır.Trafikte ne kadar sürücüler çok kaza yapıyor kazaya neden oluyor desek bile aslında yayalarında bir çok kazaya neden olduğunu görebilmekteyiz. Trafik düşünüldüğü zaman iki türlü akış sağlamaktadır. Sürücüler yani araç başındaki bir diğeride yayalar kaldırımda veya bir yerden bir yere yürüyerek gitmektedir.Yayalara da bir çok önemli sorumluluk içerisinde olmaktadır.Dikkatsiz yayaların ne gibi ciddi kazalara neden olduğunu anlatmak ile bitmez.

Yayaların kurallara uymayışı demek hayati tehlikesi büyük kazalara sebebiyet vermek demektir.Hem kendi canından olabileceği gibi karşı taraftaki insanlarında canına kast etmektedir.Peki trafikte yayalar nasıl hareket etmeli ne gibi kurallara uymalı ki hem kendi canını tehlikeye atmasın hemde başkalarının canını tehlikeye atmasın.

Yayaların trafikte uyması gereken bazı kurallar;

Sürücüler gibi yayalarda he daim mutlaka kurallara uyarak yollarında ilerlemeleri gerekmektedir.
Dikkat etmelisiniz ve dikkatsiz anlık bir davranışınızın sonucu oldukça üzücü olabilecektir.
Yol üzerlerin de kaldırımlarda çocuklar oyun oynamamalıdır.Aileler mutlaka uyarmalıdır.
Yayalar karşıdan karşıya geçecekleri zaman mutlaka üst geçit veya alt geçit neredeyse oraya giderek güvenilir bir şekilde karşıya geçmeliler.
Eğer yol üzerinde üst veya alt geçit yok ise çok dikkatli bir şekilde solunuza sağınıza bakarak geçmelisinizdir.
Uykusuz ve dalgın bir şekilde dışarı çıktığınız zaman sürücü yollarını pek kullanmamaya özen gösterin.
 
Üst