Yemek Komposizyonu

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Yemek Hakkında Komposizyon

Yaşıyorsak yemeden yaşanmadığını da biliyoruz demektir. İnsanlar günün hemen hemen belli başlı zamanlarında bazen bir bazen birden çok çeşitli yemekler yemektedirler. İnsanlar farklı damak tatları olan farklı kültürel yemekleri olan ve çeşitli yemekleri olan bir düzen içerisinde günlük yemek ihtiyaçlarını karşılamak zorundadırlar, eğer yaşamak istiyorsak ki her insan yaşamak için dünyaya gelmiştir, yemeden içmeden yaşanmaz. İnsan ömrü boyunca çeşitli yemekler yiyebilir fakat her ülkenin farklı yemekleri yemek kültürleri vardır. Ve genellikle pek birbirine benzeyen yemekler olmazlar.
Hatta aralarında o kadar büyük farklılıklar olabilir ki bazı yöresel yemekleri her insan yiyememektedir. Bunun için de insan yaşadığı yörenin yemeklerini hiçbir zaman başka yöresel yemeklerle değiştirmemektedir. Zaten dil tat alma konusunda aşikar olduğu kadarıyla tatmin olduğundan farklı lezzetler hoşuna gitmeyebilir ve farklı tatlar araştırmasında pek arayış içerisine girmemektedir.Yemekler insanların en doğal ve tabi yedikleri şeylerden oluştuğu gibi aynı maddelerden kullanılarak farklı tatlar yemekler de kullanmaktan yemekten hoşlanırlar. Eğer insan bildiği ürünlerden yapılmış bir yemek yiyorsa bunu pek sık yememiş olsa da pek umursamaz ve yediğinden tat alır.
Fakat alışık olmadığı ürünlerden meydana gelen bir yemek yediği zaman damak tadına yabancı geldiği için pek hoşnut olmayabilir. Bir yemeği bir insanın beğenmesi için önemli olan tadıdır fakat, eğer insan midesinin uzak olduğu şeyleri yemek zorunda kalırsa o yediği başkalarına güzel olsa da kendisi bunu beğenmeyebilir.

Yemekler bazen insanın karakterini yaşam biçimini ortaya koyabilir. Her insan farklı şeyler yediği gibi birinin yediğini diğeri yemeyebilir. Önemli olan sadece yemeğin tadı değil görüntüsü de olabilir.Yediğimiz Yemeklerinde hayatımızda önemi olduğu gibi yediklerimize dikkat etmezsek bazen bunu hayatımızla ödemek zorunda kalabiliriz.
Yöresel ve geleneksel yemeklerinin başında yörelerin özelliklerine göre farklılıklar olabilir. Yemeklerde Un,tuz ve suyla yapılan ve tepsilere dökülüp soğuduktan sonra dilimlenen hamur yemeklerimizde çok vardır.Pek çok insan kültürleri gıda kalemlerini avcılık ve toplama da görse de, bugün pek çok kültür çiftçilik, büyük hayvan çiftliği ve balıkçılık ile avcılığı kullanır. Bölgesel tabii diğer metodlarda olsa da, bunlar küçük rol oynar Yemekler öncelikle Karbonhidratlar, Yağlar, su ve veya proteinlerin karışımından oluşan bir unsurdur. Bir hayvan veya insan tarafından beslenme veya istek ve arzuyla yenebilir veya içilebilir. Bahse konu olan gıdalar bitki, hayvansal kaynaklardan veya mantar gibi diğer kategorilerden veya alkol gibi fermantasyonlarla elde edilmiş yiyeceklerden sağlanabilir.
 
Üst